Projekt Polacy Projekt Polacy
374
BLOG

Nasza Wspólna Opowieść. Zapraszamy!

Projekt Polacy Projekt Polacy Polityka Obserwuj notkę 0

„Nasza Wspólna Opowieść” – zaczynamy kolejny etap!

Z prawdziwą satysfakcją informuję, że Projekt Polacy rozpoczyna kolejny etap w drodze do zbudowania rzeczywistego - czyli świadomego i skutecznie dbającego o wspólne sprawy - społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Bardzo wiele wydarzyło się od momentu uruchomienia Projektu w październiku zeszłego roku. Bardzo wiele też się w tym czasie nauczyliśmy, również od Was. Dziękujemy za wszystkie informacje zwrotne, które pomogły nam udoskonalić Projekt – to w oparciu o nie udoskonaliliśmy stronę naszą stronę www. Mam szczerą nadzieję, że uznacie ją za bardziej przejrzystą, lepiej oddającą istotę Projektu Polacy i wygodniejszą w użytkowaniu.

Zmian i udoskonaleń jest zbyt wiele, aby o wszystkich tutaj pisać, najważniejsze jest to, że rozwijamy się i, chociaż jest to trudne (zgodnie z oczekiwaniami), dołączają do nas kolejne osoby, które chcą mieć realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Osoby, które poświęcają swój wolny (a niejednokrotnie również rodzinny) czas i siły na prace w ramach Projektu.

To im właśnie chcę dzisiaj szczególnie podziękować, bo bez nich nie udałoby się doprowadzić Projektu do tego momentu, nie byłoby możliwe rozpoczęcie „Naszej Wspólnej Opowieści”, ze wszystkimi jej niezbędnymi elementami – dokumentacją poszczególnych opowieści, opracowaniem i wyprodukowaniem rekwizytów, zaplanowaniem i obsługą logistyki etc.

Każdy z członków Projektu Polacy ma w tym udział i każdemu bardzo dziękuję za pomoc w dotychczas przeprowadzonych działaniach. Szczególne podziękowania chcę wyrazić Andrzejowi Święckiemu, Damianowi i Joannie Gucza, Piotrowi Gniado, Michałowi i Justynie Paluchowskim - za zaangażowanie, pomoc i… dużo serca włożonego w nasze wspólne prace.

Szczególnie jednak chcę podziękować dwóm osobom, które są z Projektem praktycznie od samego początku i wspierają mnie we wszystkich niemalże pracach – mojej kochanej Żonie Ewie oraz Tomkowi (Rolexowi).

Mam szczerą nadzieję, że nasze wspólne starania znajdą Wasze uznanie, a przygotowane rekwizyty spodobają się Wam.

A teraz nie pozostało mi już nic innego, jak zaprosić wszystkich Was do…

„Naszej Wspólnej Opowieści”!

„Nasza Wspólna Opowieść” jest jednym z głównych działań Projektu Polacy, mającym na celu przypominanie lub wręcz budzenie świadomości ważnych zagadnień wśród Polaków. Odnosi się przede wszystkim do zagadnień dotyczących naszego polskiego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego.

Potrzeba takiego wspólnego, obywatelskiego działania wynika przede wszystkim z tego, że coraz częściej spotyka się w przestrzeni publicznej (i nie tylko) opinie nierzetelne, nieprawdziwe lub wręcz kłamliwe dotyczące polskości i Polaków. Dominuje przekaz negatywny, zazwyczaj bazujący na fałszywych stereotypach.

Dlatego też rozpoczynamy naszą własną, obywatelską opowieść. Opowieść wyjątkową, bo całkowicie pozytywną. Będzie ona skoncentrowana na pięknie i wartościach polskiego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego. W tej opowieści będziemy przypominać o wspaniałych świadectwach pozostawionych przez naszych przodków, także - o wyjątkowym zestawie pozytywnych cech, które – w opiniach obcokrajowców (!) – charakteryzują Polaków.

Są to świadectwa w dużej mierze dzisiaj zapomniane lub deformowane w istniejącym przekazie publicznym. Będąc Polakami i poczuwając się do odpowiedzialności za to piękne dziedzictwo, zarówno wobec naszych przodków, jak i dla naszych potomków, będziemy o nim przypominać i je upowszechniać. Zapraszamy każdego, dla kogo polskość i bycie Polakiem jest również ważne, do współuczestniczenia w tym działaniu.

„Nasza Wspólna Opowieść” jest wyjątkowa również dlatego, że wychodzimy z nią w przestrzeń publiczną. Nie będzie ona zamknięta w salach wykładowych, ani ograniczona do niewielkiej liczby – zazwyczaj i tak już przekonanych - ludzi. Ta obywatelska opowieść ma dotrzeć do jak najszerszej grupy naszych rodaków - zarówno do tych, którzy pamiętają, jak i do tych (zwłaszcza do nich!), którzy już zapomnieli. Dlatego też rekwizyty oraz formy przekazu zostały wybrane i opracowane pod kątem takiego właśnie rodzaju działania.

Kolejnym wyróżnikiem świadczącym o wyjątkowości „Naszej Wspólnej Opowieści” jest to, że każdy może brać w niej udział, niezależnie od swojej wiedzy historycznej czy miejsca zamieszkania! Aby to umożliwić, przygotowane zostały nie tylko rekwizyty, ale również materiały dodatkowe, które pomogą każdemu uczestnikowi w samodzielnym prowadzeniu jego własnej opowieści. Do każdego z rekwizytów dołączana jest dokumentacja omawiająca historię, którą on opowiada. Każda historia to nie tylko sam „przekaz”, to również konkretna argumentacja z powołaniem się na źródła (cytaty znanych osób, fakty historyczne, badania naukowe).

Jak bierze się udział w „Naszej wspólnej opowieści”? To bardzo proste! Wystarczy używać na co dzień rekwizytów przygotowanych przez Projekt Polacy. Każdy z tych rekwizytów opowiada pewną opowieść będącą fragmentem całości - każdy niesie ważny i pozytywny przekaz. Przekaz, który ma zaciekawiać, inspirować, skłaniać do pytania osoby go widzące.

Nosząc ubrania/rekwizyty, pijąc z kubków/rekwizytów, przesyłając mailowo znajomym historie opowiadane przez poszczególne rekwizyty, dając rekwizyty w prezencie – bierzesz udział w „Naszej Wspólnej Opowieści”.

Oprócz działań indywidualnych będziemy również organizować wspólne, lokalne i ogólnokrajowe akcje, dokumentowane zdjęciami i filmami. Będziemy o nich informować na stronach naszych mediów społecznościowych oraz poprzez PROJEKTor (nasz biuletyn informacyjny). Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o planowanych akcjach oraz otrzymywać informacje o relacjach z nich – zamów PROJEKTor.

Zapraszam również do nadsyłania zdjęć i filmów pokazujących, jak prowadzicie „Naszą Wspólną Opowieść”, używając rekwizytów. Będziemy je zamieszczać na stronach mediów społecznościowych Projektu Polacy oraz na naszej stronie www. To w końcu „nasza wspólna” opowieść.

Często słyszy się, że my, jako obywatele, niewiele możemy zrobić. „Nasza Wspólna Opowieść” to dowód, że jest dokładnie na odwrót! Możemy wspólnie dać bardzo istotne, pozytywne świadectwo, przypominać o ważnych rzeczach, budzić świadomość ludzi. To już bardzo dużo! A to przecież zaledwie początek! Biorąc udział w tej opowieści, nie tylko pomagasz swoim rodakom – dbasz również o zachowanie pięknego polskiego dziedzictwa.

Prowadźmy wspólnie naszą obywatelską opowieść, docierajmy z nią do coraz szerszego grona naszych rodaków. Im więcej osób bierze w niej udział, tym silniej i skuteczniej możemy nią oddziaływać - niezależnie od jakichkolwiek mediów, środowisk i ich przekazu.

Pamiętaj - tylko działając razem, tworzymy rzeczywistą wspólnotę obywatelską.

Jeżeli spotkasz inną osobę, która również bierze udział w Naszej Wspólnej Opowieści - pozdrów ją! Lub chociaż uśmiechnij się do niej.J

Pozdrawiam i… do zobaczenia w Opowieści! :)

Jacek Małkowski

Prezes Fundacji Projekt Polacy

Szef Projektu Polacy

 

 

Informacje dodatkowe nt. programu „Nasza Wspólna Opowieść”

Program „Nasza Wspólna Opowieść” rozpoczynamy od trzech głównych działań:

1.      „O polskości i Polakach” – przypominanie i promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego (wyrażającego się m.in. w istnieniu zestawu pozytywnych polskich cech – opowieść: „Polskie cnoty”); zachęcanie do wzbogacania tego dziedzictwa.

 

2.       „Uwolnij swoją moc!” - budzenie świadomości wielkiego potencjału tkwiącego w KAŻDYM człowieku; zachęcanie do rozwijania go i do aktywnego kształtowania otaczającej rzeczywistości.

 

3.      „To, co ważne w życiu…” – … człowieka cywilizowanego, oczywiście! Budzenie świadomości istnienia i znaczenia wartości cywilizacyjnych; promowanie tych wartości; zachęcanie do aktywnego działania zgodnie z wartościami cywilizacji łacińskiej.

 

Ważne informacje dotyczące produktów/rekwizytów Projektu Polacy

 

1.      Ze względu na ograniczone fundusze stany rekwizytów są również ograniczone. Bardzo prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość – dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej je uzupełniać i żeby każdy chętny mógł jak najszybciej kupić swój wybrany rekwizyt. Wraz z rozwojem programu stany rekwizytów będą coraz bardziej satysfakcjonujące.

 

2.      W przypadku osób zamawiających rekwizyty spoza Polski – bardzo prosimy o kontakt PRZED złożeniem zamówienia, aby ustalić szczegóły dostawy (kontakt@projektpolacy.pl).

 

3.      Bardzo prosimy o zaznaczanie opcji zakupu na podstawie faktury VAT - także w przypadku osób prywatnych. Jest to wprawdzie bardziej dla nas angażujące, jednak umożliwiło przeznaczenie większych funduszy na rekwizyty zamiast na zakup kasy fiskalnej (co i tak będzie konieczne, ale jeszcze nie dziś!J).

 

4.      W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@projektpolacy.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny, prosimy o podanie swojego kontaktu telefonicznego w mailu - oddzwonimy.

 

5.      Każdy z produktów/rekwizytów opowiada pewną historię. Dlatego też, jak na dobry rekwizyt przystało, do każdego dołączany jest dokument zawierający dokładny opis przesłania oraz jego uzasadnienie (poprzez wskazanie źródeł – cytatów znanych osób, faktów historycznych, danych badawczych czy opracowań naukowych). Z ich zbiorem (nieustannie rozbudowywanym) można zapoznać się w naszym projektowym Drzewie Wiedzy (http://www.projektpolacy.pl/rozwoj-i-doskonalenie).

 

6.      Sprzedaż produktów/rekwizytów przez Fundację Projekt Polacy odzwierciedla naszą filozofię działania i jedną z kardynalnych wartości cywilizacyjnych – Samodzielność. Naszą ambicją jest, aby środki na realizację działań Projektu pozyskiwać przede wszystkim poprzez wypracowywanie dochodów - nie przez darowizny. Na obecnym, początkowym etapie Projektu darowizny są jednak niezbędne do jego działania.

 

7.      Cały dochód ze sprzedaży produktów/rekwizytów przeznaczany jest na realizację celów statutowych fundacji, a tym samym – celów Projektu Polacy.

 

8.      Każdy z produktów/rekwizytów tworzony jest zgodnie z mottem operacyjnym Projektu: „Wysoka jakość – to minimum”. Traktujemy to dosłownie - nie sprzedajemy produktów średniej lub niskiej jakości. Dotyczy to wszystkich aspektów produktu – tak technologicznych, jak i wzorniczych.

 

9.      Naszą ambicją jest, aby przy zapewnieniu wysokiej jakości zachować umiarkowaną lub niską cenę końcową produktów – dotyczy to zwłaszcza rekwizytów. Łatwo to sprawdzić, porównując ceny naszych produktów z cenami podobnych na rynku.

 

10.  Jednym z celów Projektu jest promowanie polskich producentów i dlatego dążymy do tego, aby używać wyłącznie polskich produktów. Nie może to jednak spowodować obniżenia jakości lub znaczącego podwyższenia ceny produktu końcowego. W takiej sytuacji, do czasu znalezienia odpowiedniego polskiego produktu, będziemy korzystać z innych rozwiązań zapewniających wymaganą przez nas jakość i cenę.

 

doskonalenie - samodzielność - życzliwość

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka